Μέσα σε κλίμα βαθειάς συγκίνησης και παρουσία κληρικών, τοπικών αρχών και πλήθους κόσμου, τελέστηκε σήμερα το μεσημέρι στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Γυθείου η Εξόδιος Ακολουθία του μακαριστού ιερέως π. Δημητρίου Κουβαράκη.

Της ακολουθίας προεξήρχε ο Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ', ο οποίος απηύθυνε συλλυπητηρίους ευχάς προς τους οικείους του μακαριστού ιερέως.

Τον επικήδειο λόγο εκφώνησε, με εντολή του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας, ο πανοσιολογιώτατος αρχιμανδρίτης π. Συμεών Λαμπρινάκος, πρωτοσύγκελλος της Ιεράς Μητροπόλεώς μας.

Επιπλέον μίλησαν ο Δήμαρχος Ανατολικής Μάνης κ. Ανδρεάκος, ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη κ. Φιλιππάκος και η δασκάλα του κεκοιμημένου ιερέως κα Αικατερίνη Καρλαύτη.