Ο Ιερός Ναός της Κοιμήσεως της Θεοτόκου Καρδαμύλης εορτάζει και τον άγιο ένδοξο Απόστολο και Ευαγγελιστή Λουκά, ώς δεύτερη πανήγυρη κάθε χρόνο. Έτσι και φέτος, σήμερα Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2019, κυριώνυμο ημέρα της εορτής, τελέστηκε ο Όρθρος και στη συνέχεια η Αρχιερατική Θεία Λειτουργία προεξάρχοντος του Σεβ. Μητροπολίτου Μάνης κ. Χρυσοστόμου Γ’, πλαισιουμένου υπό του Γενικού Αρχιερατικού Επιτρόπου της Μητροπόλεώς μας, ιερέων της αρχιερατικής περιφερείας Λεύκτρου και του διακόνου, παρουσία του Δημάρχου Δυτικής Μάνης κ. Γιαννημάρα, του Διοικητή του Α.Τ. Δυτικής Μάνης, Αστυνόμου Β’ κ. Κουρούπη, αντιδημάρχων και δημοτικών συμβούλων, μαθητών/τριών του Γυμνασίου και Λυκείου Καρδαμύλης με τους εκπαιδευτικούς τους και πλήθους ευσεβών χριστιανών.

Ο Σεβ. Μητροπολίτης μας κ. Χρυσόστομος Γ’, στο κήρυγμά του, τόνισε οτι ο άγιος Λουκάς ήταν μορφωμένος και ιατρός και κατέληξε οτι η χριστιανοσύνη είναι εναρμονισμένη με την μόρφωση και την επιστήμη.

Στο τέλος, της Θείας Λειτουργίας ο Σεπτός Ποιμενάρχης μας μοίρασε εικόνες στους μαθητές/τριες των σχολείων.

Για το φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.