staur22

Ο Σεβ. Μητροπολίτης Μάνης κ. Χρυσόστομος Γ’ μετέβη σήμερα, Κυριακή Γ’ των Νηστειών (27/3/2022), της Σταυροπροσκυνήσεως, στον Ι. Ναό Προφήτου Ηλία Μικρής Μαντίνειας Αβίας της Δυτ. Μάνης, όπου τέλεσε την Θ. Λειτουργία, συμπαραστατούμενος από τον εφημέριο του ναού π. Σωτήριο Μαστέα.

Ο Σεβ. κηρύττοντας τον θείο λόγο εξήγησε γιατί στο μέσο της περιόδου της Μεγάλης Τεσσαρακοστής, η Εκκλησία μας, προβάλλει στο κέντρο του ναού τον Τίμιο και Ζωοποιό Σταυρό του Κυρίου και Σωτήρος ημών Ιησού Χριστού και κλείνοντας είπε ότι: «Τον σωτήριον, λοιπόν, Σταυρόν του Χριστού, Τον προσκυνούμε ευλαβώς και Αυτός μας παρέχει πολλή υπομονή και πολλή δύναμη στον πνευματικό μας αγώνα. Ο Σταυρός είναι το όπλον κατά του διαβόλου και πηγή αγίων χαρισμάτων».

Τέλος, πρέπει να σημειωθεί ότι ο εφημέριος του ναού είχε τακτοποιήσει κατ’ άριστον τρόπον και με κάθε ιεροπρέπεια, όλα τα της τελετής της προσκυνήσεως του Τιμίου Σταυρού.

Για το φωτογραφικό υλικό πατήστε εδώ.